Sadistický doktor SS: Prováděl ohavné pokusy na trpasličích Židovkách. Tenhle příběh nepřipomíná pohádku ani za mák

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Josef Mengele
Zdroj: VbCrLf, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons ; Anonymous photographer, not identified anywhere, Public domain, via Wikimedia Commons

Josef Mengele byl noční můrou každého osvětimského vězně. Když se informace o jeho pokusech roznesly mezi Židy zavřenými v koncentračním táboře, někteří se modlili, aby skončili v plynové komoře dříve než na jeho operačním sále.

Sadistický doktor SS se vyžíval v lékařských pokusech na živých objektech. Své oběti mučil, zkoumal na nich nesmyslné druhy léčby a podle mnohých dělal více než polovinu svých výzkumů jen pro svou vlastní zábavu, nikoli pro vědu.

Příběh, který mluví za vše, se do médií dostal z vyprávění Elizabeth Ovitzové, trpasličí Židovky, která si i se svými sedmi sourozenci prošla doslova peklem.

Skrývali svou totožnost, živili se jako hudebníci

Když Elizabethin otec zemřel, jeho žena se snažila uživit osm dětí, jak se jen dalo. Všechny byly hudebně nadané. Jelikož všech osm dětí trpělo nanismem, celkem snadno přilákaly pozornost.

Proto s nimi začala jezdit po Německu a vystupovat s nimi jako s kapelou. Poměrně dlouho se rodině dařilo tajit židovskou příslušnost, ale nakonec byli přece jen odhaleni.

V roce 1944 byla rodina Ovitzových prozrazena. Němci všechny zajali a odvlekli do koncentračního tábora Osvětim. A tady se osm trpaslíků poprvé setkalo s Josefem Mengelem.

Stali jsme se pro něho zajímavými objekty

Jak Elizabeth vyprávěla, Mengele si je zamiloval ihned po jejich příjezdu do tábora. Bohužel ovšem ne v tom správném slova smyslu. Prohlásil, že bude díky nim mít objekty pro své testy na několik let dopředu.

Mengele byl fascinován tělesnou stavbou sourozenců a zakázal komukoli, aby je poslal na smrt. Elizabeth a sourozenci se stali lékařskými subjekty, na kterých prováděl své sadistické pokusy.

Ani sami lékaři nechtěli Mengeleho poslouchat

Mengele své oběti doslova mučil. Prováděl s nimi gynekologické i urologické experimenty, při nichž do těla zaváděl nejrůznější předměty. Skřípal jim prsty na rukou a na nohou.

Velmi bolestivé bylo podle Elizabeth také lámání kostí nebo řezání do masa zaživa. Některé experimenty byly tak kruté, že je Mengeleho podřízení doktoři nechtěli provádět.

Chvílemi musel Mengele svou práci přerušit, protože se bál, že by trpaslíci nemuseli přežít. Nechtěl o ně přijít, příliš odpočinku jim ale nedopřál.

Hned druhý den začal s jinými pokusy nanovo. Všech osm Ovitzových si prošlo peklem, které si jen málokdo dokáže představit. Je s podivem, že o tom všem později žena dokázala vyprávět.

Po pádu Hitlera je konečně čekala volnost

Nakonec se rodina dočkala osvobození. Po pádu Hitlera byli všichni konečně volní. Podle Elizabeth se se svými psychickými i fyzickými problémy se sourozenci vyrovnala tím, že začali cestovat po Německu a koncertovat jako za starých časů.

I v táboře byli nuceni pro Němce vystupovat, a to těsně po tom, co je Mengele mučil. Když se jim do toho nechtělo, byl před nimi zastřelen chlapec či dívka jejich věku jako varování.

I po tom všem ale bylo pro partu sourozenců zpívání a hraní na nástroje osvobozující. Prošli si něčím šíleným, ale jejich příběh měl šťastný konec, i když následky si mnozí nesli ještě dlouhé roky poté, co byli z tábora osvobozeni.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články