Meyer Lansky: Obávaný šéf židovské mafie bojoval proti nacistům. Jeho počin sklidil velký úspěch

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Meyer Lansky
Zdroj: Al Ravenna, World Telegram staff photographer, Public domain, via Wikimedia Commons

Když se řekne mafie, pravděpodobně se většině z nás vybaví nejznámější jména mafiánských vůdců jako Al Capone, Lucky Luciano či Bugsy Siegel. Na vrchol seznamu ale patří i jméno asi nejznámějšího zástupce židovské mafie Meyera Lanskeho.

Židovsko-americký organizovaný zločin se v americké židovské komunitě objevil počátkem 20. století. Pro zdejší židovskou mafii se v médiích i populární kultuře vžilo několik trefných označení jako Košer mafie či Košer Nostra, v odkazu na sicilskou Cosa Nostru.

Obavy o nárůst nacistických sympatií v USA

V roce 1936 požádal newyorský kongresman Nathan Perlman šéfa židovské mafie Meyera Lanskeho, aby zastrašil nacistické sympatizanty, jejichž skupina ve městě narůstala závratnou rychlostí.

Mafiáni tuto službu udělali zadarmo. A velmi ochotně. Lansky a jeho gang tak na nějakou dobu vystoupili ze své obvyklé kriminální činnosti.

Po emigraci si rodina „poameričtila“ jména

Meyer Lansky se narodil jako Meier Suchowlański roku 1902 do rodiny polských židů. S rodiči v roce 1911 emigroval do New Yorku. Usadili se na Manhattanu, kde žili i ostatní emigranti.

Finančně rodina strádala, otec měl co dělat, aby všechny uživil. Své první peníze si proto Lansky již jako teenager začal vydělávat hraním kostek.

Benjamina „Bugsyho“ Siegela, dalšího židovského přistěhovalce, Lansky potkal při pouliční rvačce, když byli ještě děti. Stali se z nich blízcí přátelé a pozdější partneři v byznyse. Brzy se k nim do trojice ještě přidal Charles „Lucky“ Luciano.

Lanskeho kriminální činnost

Kriminalita, hazard, vydírání, vymáhání peněz. A především pašování a distribuce nelegálního alkoholu během prohibice, to byl zdroj Lanskeho obživy.

Pro své analytické myšlení a finanční schopnosti si v podsvětí vysloužil přezdívku Ministr financí nebo Pan účetní. Stal se z něj velmi úspěšný, slavný a obávaný mafián.

Během let, kdy byl Lansky na vrcholu úspěchu v pašování, se Hitlerova nacistická strana stala dominantní politickou silou v Německu. A brzy se nacistická buňka začala rozrůstat i ve Spojených státech.

Nacisté v ulicích New Yorku

Po nástupu Hitlera k moci začali židé na východním pobřeží vídat v ulicích pochody nacistických sympatizantů. V roce 1936 byla založena americká nacistická organizace German American Bund, která měla propagovat německý nacismus po celé zemi.

Její řady brzy narostly na pětadvacet tisíc členů a organizace rychle sílila. Svou největší základnu měla právě v New Yorku.

Židé v New Yorku se začali právem obávat o své bezpečí. Proto bývalý kongresman Nathan Perlman spolu s rabínem Stephenem Wisem oslovili obávaného židovského mafiána Lanskeho s prosbou, aby se svými muži skoncovali s nacisty. Doslova použili výraz „udeřit nacistu“.

Zastrašit, ale nezabíjet

Měli je zastrašit jakýmikoli dostupnými prostředky, jediným požadavkem bylo, aby nikdo z nacistů nebyl zabit. Výměnou byla Košer mafii slíbena určitá ochrana před soudním systémem, a to, že se o plánovaných útocích nebude nikde negativně psát.

Lansky a jeho gangsteři se úkolu úspěšně zhostili a čísla nacistických sympatizantů začala viditelně klesat. Lansky v jednom z rozhovorů uvedl: „Chtěli jsme jim ukázat, že Židé nebudou vždy jen sedět a přijímat urážky.“

Přizval další mafiány spolu s Bugsym Siegelem a Mickeym Cohenem a nasadili své muže na místa, kde se konala shromáždění nacistických spolků.

Operovali především v New Yorku. Na shromážděních brutálně útočili na vůdce Bundu i pěšáky a šířili strach mezi ostatními nacisty tak, že se báli podobných akcí v budoucnu účastnit. Lansky i Siegel dokonce založili speciální školicí organizaci, která cvičila nejen mafiány, jak proti nacistům bojovat.

S americkou vládou spolupracoval i během války

Když vypukla druhá světová válka, Lanskeho úsilí ještě zesílilo. Žádný rozumný občan brzy s nacisty nesympatizoval. Organizace German American Bund postupně zmizela.

Ve Spojených státech se ale stále pohybovali němečtí špioni, kteří pravidelně sabotovali válečné lodě v přístavech, železniční tratě či továrny. Jediný, kdo mohl pomoct nastolit pořádek, byla opět mafie.

Lansky a jeho gang tedy opět nastoupili na scénu. Při operaci, která se stala známá jako Underworld, židovská a italská mafie pomohla zabránit pokusům o sabotáž v newyorských docích.

Po dohodě s Lanskym vláda rekrutovala zločince, aby dávali pozor na německé špiony a sabotéry na ponorkách. Mafie poskytla bezpečnost americkým lodím, výměnou za propuštění Luckyho Luciana z vězení.

Snahy obávaného židovského mafiána Meyera Lanskeho a jeho gangsterů poškodit nacistické hnutí v USA a zabránit šíření nacismu tak byly docela úspěšné. Lansky ve svém „byznysu“ zůstal aktivní téměř až do důchodu. Zemřel ve věku 81 let na rakovinu plic.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články